Galeria Fotografii Fotoplastykon

GALERIA FOTOGRAFII FOTOPLASTYKON

W latach 1982 – 2005 prowadziłem w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53 Galerię Fotografii „Fotoplastykon”.  Nazwa Galerii, którą wcześniej prowadzili moi Rodzice Zofia i Władysław Rutowie pochodzi od urządzenia służącego do oglądania fotografii stereoskopowej, stojącego w niej przez ponad 50 lat. Fotoplastykon dodawał uroku  galerii będąc charakterystycznym jej elementem.
Fotoplastykon dla mnie był kawałkiem historii fotografii. Kontynuacją fotografowania w tej technice. Przywiązaniem do starego sprzętu i kontynuowaniem rodzinnych tradycji. Sentymentem, ale również pośrednikiem pomiędzy mną twórcą obrazów stereoskopowych („Impresje światłem pisane” 1994, „W świetle lasera” 1995), a widzem chcącym zobaczyć światło nie tylko na płaskim zdjęciu, ale również zawieszone w przestrzeni.
W Galerii odbywały się wernisaże fotografii autorów znanych i nieznanych,  ogólnopolskich konkursów takich jak np. „Biennale fotografii górskiej” z Jeleniej Góry, „Portret” z Trzcianki, „Salon Fotografii artystycznej – Żary”, „Cyberfoto” z Częstochowy, „Konfrontacje” z Gorzowa Wielkopolskiego czy „Przestrzeń wyobraźni – zdjęcie miesiąca”, którego byłem pomysłodawcą i organizatorem, a od III edycji prowadziłem wspólnie z WBPiCAK w Poznaniu. Głównym elementem konkursu były comiesięczne spotkania warsztatowe, w trakcie których wspólnie z Januszem Kostrzewskim (ZPAF, Fotoklub RP) lub Leszkiem Lesiczką (krytyk sztuki, Stowarzyszenie Pryzmat) ocenialiśmy nadesłane fotografie. Autorzy – uczestnicy tych spotkań mieli jedną z nielicznych możliwości sukcesywnego podnoszenia swoich umiejętności w czasie takich spotkań i konsultacji. Najlepsze zdjęcia z tych comiesięcznych spotkań były raz w roku poddane ocenie specjalnego Jury i zaprezentowane mieszkańcom Poznania i województwa w formie finałowej wystawy. Obecnie konkurs ten jest prowadzony na tej stronie pod zakładką KONKURS.

Galerię Fotografii Fotoplastykon prowadziłem do 30.10.2005 r. w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53a. Nie ma już niestety tej Galerii. W moich teraźniejszych działaniach artystycznych korzystam z pomocy zaprzyjaźnionych galerii i muzeów.

© copyright by Antoni Rut

2 komentarze do “Galeria Fotografii Fotoplastykon”

  1. W Poznaniu jeszcze jest w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku. Niebawem zostanie przeniesiony . Gdzie, trudno powiedzieć. Poza tym jest w Warszawie w Alejach Ujazdowskich i należy do Muzeum Powstania Warszawskiego, w Łodzi w Muzeum Kinematografii oraz w Katowicach w Muzeum Śląskim.

Dodaj komentarz