Wspomnienia z Azji Środkowej

Moja szósta wystawa pokazana po raz pierwszy w Salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1978 roku. W tym samym roku eksponowana była jeszcze w Galerii Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu oraz Galerii Oko w Poznaniu. W roku 1980 wystawę pokazałem w Domu Kultury w Choszcznie, następnie w roku 1984 w Galerii Fotografii Fotoplastykon w Poznaniu, a w 1988 roku w Domu Kultury w Chodzieży. Fotografie powstały w czasie mojej wędrówki przez Azję Środkową.

kilka prac…

migawki z wernisażu…

Obrazy pouczające
65 fotogramów stanowi ilustrację z podróży Antoniego Ruta po Środkowej Azji. Owa seria zdjęć eksponowana jest obecnie w salonie PTF przy ul. Paderewskiego 7. Autor prezentuje widzowi raczej reportaż z tego rejonu Świata, akcentując głównie architekturę Ałma-Aty, Chiwy, Taszkentu, Buchary i Samarkandy. Uzupełnieniem owych wspomnień z podróży są pejzaże oraz portrety ludzi i migawki uliczne z miast. W sumie jest to fotografia tyle ilustratorska, co pouczająca, dająca pojęcie o egzotyce przedstawianych krain. A że A. Rut fotografuje bardzo umiejętnie, potrafi spojrzeć na szczególność różnych budowli oraz wychwytać atrakcyjność i charakterystykę codzienności – widz zyskuje swoisty obraz nie znanego mu bliżej rejonu Ziemi.
Dodajmy, że autor stara się dokonać przekazu w formie zdjęć niemal idealnych technicznie, co podnosi walory całego zestawu. Ta skrupulatność warsztatowa pozwala w należyty sposób odtworzyć np. fakturę ściany, szczegóły rzeźb czy stiuków, rysy twarzy bądź naturalizm postaci. W tym przypadku owa czysta, prosta fotografia spełnia swe zadanie: informuje i uczy.
Eugeniusz Cofta Głos Wielkopolski

Wspomnienie z Azji Środkowej
Taki tytuł nosiła już szósta wystawa indywidualna Antoniego Ruta członka Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Prezentowane prace pochodziły z zeszłorocznej podróży autora do azjatyckich republik Radzieckich. Warto dodać, że plonem tego wyjazdu jest też interesujący pod wieloma względami zestaw barwnych przezroczy trójwymiarowych tzw. Stereoskopowych, z którymi mogliśmy się zapoznać już dwukrotnie w salonie PTF, na specjalnie zorganizowanych pokazach. Teraz przyszła kolej na prace czarno-białe i małą próbę fotografii barwnej.
Wystawa Antoniego Ruta miała przede wszystkim wartości poznawcze. Kamera bacznie śledzi życie tych egzotycznych poniekąd środkowoazjatyckich republik, towarzyszy w pracy i odpoczynku mieszkańców stara się wiernie oddać ich wygląd. Stąd też trafiają się dobre portrety, choć zdecydowana większość prac poświęcona jest architekturze cieszącej wzrok bogactwem kunsztownej ornamentacji, monumentalną wielkością, ciekawymi rozwiązaniami czy wreszcie mistrzowskim oddaniem tego wszystkiego przez autora. Przeważają budowle Aszchabadu, Duszanbe, Buchary, Taszkientu, Ałma-Aty i Chiwy.
Antoni Rut prezentuje też partię zdjęć krajobrazowych, ukazujących surową przyrodę, nagie kamieniste zbocza, wzgórza i góry niekiedy całkowicie pozbawione roślinności. „Wspomnienia z Azji Środkowej” można na pewno zaliczyć do wspomnień udanych.
Aleksander Tomaszewski

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz