Obszary wyobraźni

49. indywidualna wystawa fotografii „Obszary wyobraźni” pokazna została w Salonie Wystaw Artystycznych w Żarach w lutym 2003 r. a następnie w „Małej Galerii” w Lubsku. Wystawa składała się z fotografii, grafik i obrazów olejnych.

„Odkrywana przestrzeń”

Antoni Rut jest zdumiewającym zjawiskiem na mapie współczesnej fotografii. Udaje mu się podążać własną drogą i stale modyfikować język fotograficznego przekazu.
Patrząc na jego obrazy, fotogramy zauważamy, że mamy do czynienia z czystą wyobraźnią pozwalającą udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości, zdumiewających wizji.
Każda sytuacja, pasemkowy pejzaż, wkomponowana linia graniczna pomiędzy podobnymi światami ubranymi jednak, jakby przez dwóch różnych malarzy, każde zdarzenie rozgrywa się w perspektywie dalekiego, pełnego tęsknoty śpiewu. Jest w tych barwnych zapisach geometrycznych pewna tajemnica, której rozwikłać nie można – tajemnica, która swoje korzenie ma być może w odległych dziejach Ziemi. W tej twórczości wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Zarazem wszystko jest takie proste, a niektóre wątki tej twórczości zostały jeszcze wyostrzone i pogłębione. Obraz otwiera rzeczywistość poprzez plany malarskie, sytuacje liryczne. Wydaje się, że kluczem do tych zdarzeń fotograficznych jest znajomość świata przyrody, jego umiłowanie zderzone z wyobraźnią, przeżycie, które przekształca się we wzruszenie. Autor przekazuje nam prawdę o otaczającym nas świecie przyrody, o pięknie i prawdę o sobie odbitą i zwielokrotnioną lirycznie w wielu obrazach. Przy tym imponuje szerokim spektrum tematyczno – malarskim, niepowtarzalnością poetyckiego widzenia i siłą artystycznego wyrazu.
W jednolitych, kunsztownie rozbudowanych i utrzymanych konsekwentnie do końca obrazach, zadziwia prostota i śmiałość zarazem w ukazywaniu poetyckich krajobrazów, tego, co ukryte, co najbardziej własne dla przyrody. Dzięki sile wyobraźni, poetyckiej maestrii jawią się nam przed oczyma zadziwiające tajemnicze linie, meandry, kolorowe pasy, układające się w słowa, zwrotki, liryczny język, w malarski utwór, w wiersz. Te fotografie kontaktują z nami. Przez to istnieje duchowa łączność między autorem, a jego odbiorcami. Fotografia Antoniego Ruta poza metaforą, ścisłością, operuje jeszcze barwnym obrazem i ma wszechstronniejsze możliwości dotarcia do człowieka poprzez emocje, poczucie piękna, aluzje.
Twórczość Antoniego Ruta, jego fotografowanie to wędrowanie ku oddalonemu horyzontowi przez trudny do rozpoznania krajobraz, to droga ku nieznanemu.

© Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

fragmenty wystawy…

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.