Odkrywana przestrzeń

43. indywidualną wystawę fotografii „Odkrywana przestrzeń” pokazałem w Galerii Fotografii Fotoplastykon w Poznaniu w styczniu 2000 r.  Jako „Koziorożec” starałem się w styczniu pokazywać swoje nowe wystawy. „Odkrywaną przestrzeń pokazałem następnie w Trzcianeckim Domu Kultury w Trzciance w 2000 r. ponownie w Galerii Fotografii „Fotoplastykon” w Poznaniu oraz w Muzeum Śremskim w Śremie w 2002 r. Fotografiami wyjściowymi do tej wystawy były fotografie nagrodzone na 9 Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej Żary’99 w Galerii Wystaw Artystycznych Żarskiego Domu Kultury. Ta wystawa różniła się bardzo od poprzednich. Tym razem pokazałem zestawy. Fotografie grupowałem po trzy w pionowych zestawach jako pojedyncze kompozycje. Dało to dość dobry efekt ponieważ zestawy te zostały ponownie nagrodzone tym razem na XXX Konfrontacjach Fotograficznych organizowanych przez Gorzowskie Towarzystwo Fotograficzne w Gorzowie Wielkopolskim w 2000 r.

kilka prac…

migawki z wernisaży…

Odkrywana przestrzeń

„Wniknąć w krajobraz i stać się cząstką piękna…”
(M.M. Pocgaj)

Antoni jest zdumiewającym zjawiskiem na mapie współczesnej fotografii. Udaje mu się podążać własną drogą i stale modyfikować język fotograficznego przekazu.
Patrząc na jego obrazy, fotogramy zauważamy, że mamy do czynienia z czystą wyobraźnią pozwalającą udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości, zdumiewających wizji.
Każda sytuacja, pasemkowy pejzaż, wkomponowana linia graniczna pomiędzy podobnymi światami ubranymi jednak jakby przez dwóch różnych malarzy, każde zderzenie rozgrywa się w perspektywie dalekiego, pełnego tęsknoty śpiewu. Jest w tych barwnych zapisach geometrycznych pewna tajemnica, której rozwikłać nie można – tajemnica, która swoje korzenie ma być może w odległych dziejach Ziemi. W tej twórczości wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Zarazem wszystko jest takie proste, a niektóre wątki tej twórczości zostały jeszcze wyostrzone i pogłębione. Obraz otwiera rzeczywistość poprzez plany malarskie, sytuacje liryczne. Wydaje się, że kluczem do tych zdarzeń fotograficznych jest znajomość świata przyrody, jego umiłowanie zderzone z wyobraźnią, przeżycie, które przekształca się we wzruszenie. Autor przekazuje nam prawdę o otaczającym nas świecie przyrody, o pięknie i prawdę o sobie, odbitą i zwielokrotnioną lirycznie w wielu obrazach. Przy tym imponuje szerokim spektrum tematyczno-malarskim, niepowtarzalnością poetyckiego widzenia i siłą artystycznego wyrazu.
W jednolitych, kunsztownie rozbudowanych i utrzymanych konsekwentnie do końca obrazach, zadziwia prostota i śmiałość zarazem w ukazywaniu poetyckich krajobrazów, tego, co ukryte, co najbardziej własne dla przyrody. Dzięki sile wyobraźni, poetyckiej maestrii jawią się nam przed oczyma zadziwiające tajemnicze linie, meandry, kolorowe pasy, układające się w słowa, zwrotki, liryczny język, w malarski utwór, w wiersz. Te fotografie kontaktują z nami. Przez to istnieje duchowa łączność między autorem, a jego odbiorcami. Fotografia Antoniego poza metaforą, ścisłością, operuje jeszcze barwnym obrazem i ma wszechstronniejsze możliwości dotarcia do człowieka poprzez emocje, poczucie piękna, aluzje.
Twórczość Antoniego, jego fotografowanie to wędrowanie ku oddalonemu horyzontowi przez trudny do rozpoznania krajobraz, to droga ku nieznanemu.

© Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

katalog

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.