Poszukiwania

Po przedstawieniu kilkunastu wystaw, biorąc jednocześnie udział w konkursach m.in. w Międzywojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Rzemiosło wczoraj i dziś” w Poznaniu (I Nagroda 1980), rozpocząłem nowy etap w swojej twórczości. Szukałem możliwości pokazania świata w inny sposób niż realistyczny. Był to zwrot w kierunku grafiki, solaryzacji, reliefu, kolażu, czarnych i białych płaszczyzn, grafiki z użyciem barwnych płyt, domalowywania, doklejania, aż do form przestrzennych  fotografii na bryłach. Nie było wtedy u nas programów graficznych i całą pracę wykonywałem w ciemni sporządzając kolejne styki, pozytywy, negatywy, naświetlając w trakcie wywoływania. Tworzyłem kolaże korzystając z barwnych tektur, liści, chleba, piór itp. Te moje działania pokazałem m.in. na wystawach: „Poszukiwania” eksponowanej w Salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1981), w Galerii Fotografii Fotoplastykon (1983), w Galerii Oskard w Koninie (1988), w DK w Chodzieży (1988). Prace prezentowałem również na wystawie „Wspomnienia” PTF (1982) oraz na wystawie fotografii „Retrospektywa” z cyklu „Twórcy Poznańscy prezentują” w Pałacu Kultury w Poznaniu (1989).

kilka prac…

migawki z wernisażu…

„Poszukiwania” Antoniego Ruta
Dziewiata to już wystawa indywidualna poznańskiego fotografika. W poprzednich prezentował swe pasje krajoznawczo-architektoniczne na przykładach Kaukazu i Azji Środkowej, potem wystawiał impresje na temat krajobrazu i kobiet, studia portretowe i reportaż. Niezwykły bo o niewidomych, zatytułowany „Żyją wśród nas”. Obecnie w Salonie PTF przy ul. Paderewskiego w Poznaniu proponuje swe „Poszukiwania”. Na terenie różnych technik i różnych środków wyrazu, tych najwłaściwszych, najbardziej adekwatnych. Ten sam motyw, a może to być krajobraz czy jego detal, portret, czy po prostu ciekawa forma – zmienia swe oblicze a często i wymowę, kiedy fotografik skojarzy go czy z kolorem, czy obcym elementem, czy zastosuje którąś z „wyobcowujących” technik.
Wystawa zaskakuje i – co oczywiste – budzi kontrowersje. Ale takie właśnie było jej założenie.
Zdzisław Beryt  Gazeta Zachodnia 25.05.1981

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.