Diaporamy

Co to jest diaporama? W wielkim skrócie diaporama jest swoistym spektaklem audiowizualnym, w którym autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści. Z fotografii „wzięła” obraz nieruchomy. Cechą charakterystyczną diaporamy jest tzw. „trzeci obraz”, czyli nie istniejący faktycznie, a będący tylko wynikiem świadomego nałożenia na siebie dwóch (kilku) obrazów rzeczywistych emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji. Ponieważ diaporamę powinniśmy traktować jako udźwiękowiony zbiór wielo zdjęciowy, środkami łączącymi kolejne obrazy lub sekwencje obrazów są: przenikania, cięcia, rozjaśnienia, ściemnienia, migotania, czy chwilowy brak obrazu. Z filmem łączy diaporamę: narracja, montaż, scenariusz, dźwięk. Od strony technicznej diaporama klasyczna jest projekcją przezroczy z zespołu rzutników na jedno pole obrazowe z towarzyszącym synchronicznym dźwiękiem. W diaporamie cyfrowej,  efekty wynikające z jednoczesnej emisji obrazu z kilku tradycyjnych rzutników, uzyskujemy podczas montażu zdjęć w programach do edycji diaporam, natomiast źródłem projekcji jest komputer i projektor multimedialny .

Organizując Wieczór z diaporamą zapewnisz widzom niezapomniane chwile pełne artystycznych wrażeń spędzone w świecie natury zawartej w setkach przezroczy. Ich poetyka jest zaproszeniem do spotkań z czymś niezwykłym – przyrodą otaczającą nas w niespotykanej na co dzień rzeczywistości.

W swoich zasobach posiadam m.in. diaporamy:

alpy„Impresje alpejskie”. Alpy pokazane są od Morza Śródziemnego poprzez Alpy Zachodnie, równiny i płaskowyże pełne kwiatów i zwierząt, potoków i wodospadów do ośnieżonych szczytów Materhornu i Mt. Blanc.

St Tropez„St. Tropez”. St. Tropez słynie z wielu filmów. Leżące nad Morzem Śródziemnym na sławnym lazurowym wybrzeżu jest pokazane jako miasto pełne turystów, jachtów, kwiatów i artystów.

Wierzby„Wierzby wielkopolskie”. Wierzby to impresje o wielkopolskich krajobrazach pól i łąk, gdzie głównymi bohaterkami są wierzby. Trochę zaczarowane zawsze malownicze, czasem melancholijne, ale i uporządkowane.

florencja„Włoskie impresje”. Włochy pokazane są przez pryzmat architektury, przyrody i słońca od Wenecji do dymiącej Etny na Sycylii.

Diaporamę możemy pokazać Państwu w dowolnym uzgodnionym z nami terminie. Możemy pokazać ją dla tylu widzów ilu jesteście w stanie zaprosić i zmieścić w udostępnionej przez Państwa zaciemnionej sali.

© copyright by Antoni Rut

Dodaj komentarz