V Konkurs Przestrzeń Wyobraźni

Wernisaż połączony z wręczeniem nagród odbył się 16 września 2005 roku w Galerii Fotografii Fotoplastykon w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53.

lista autorów prac zakwalifikowanych do wystawy:
Paweł Jagła, Mirosław Mizera, Daniel Zasina, Zdzisław Olejnik, Michał Rzeszewski, Małgorzata Sokała, Aneta Zaremba, Artur Kamiński, Ilona Kobylińska-Konieczna, Jerzy Kubis, Paweł Foltyn, Jacek Ruta, Maciej Kuzior, Krzysztof Szwakopf, Grzegorz Lembowicz, Adam Gubański, Roman Chełmowski, Grzegorz Cetner, Katarzyna Sękowska.

fotografie nagrodzone i niektóre zakwalifikowane do wystawy:

migawki z wernisażu:

Pochwycone kwanty
Kto zdaje się wyłącznie na obiektyw, ten obraca się tyłem do sztuki – tak pisał Robert Demachy. Vantongerloo podkreślał, że wartość dzieła zależy od pozycji jakie osoby i rzeczy przyjmują względem siebie. W obrazie najważniejsze są wzajemne relacje elementów. Omawiając poznane zdjęcia możemy wyodrębnić różne świadomości semiologiczne. Z tym, że na plan pierwszy wybija się zawsze, jak to określa Roland Barthes, „pamięć elementów”. Pamięć natomiast ukazuje pewne połączenia języka i znaku na wzór łuku tęczy łączącego dwa różne obszary. Pierwszy obszar to dokument, realia, konkret, przedmiot namacalny, drugi obszar to poetyka, plastyka, metafizyka i „śpiew wypowiedzi”. Sztuka, jak zauważył H. Gass, jest nieprzezroczysta. Dzieło sztuki tworzy wizję poza sobą i poprzez siebie. Docieranie do zaczarowanych w przyrodzie, w świecie źródeł tajemnicy i źródeł wiedzy staje się dla fotografa pragnieniem świadomym własnej daremności. Fotograficy i amatorzy fotografii swymi obrazami przedzierają się jakby poza doczesność, ku innemu wymiarowi. Ich fotografie stają się w rzeczywistości tylko, albo aż transfiguracją poetycką faktów świeżo widzianych na własne oczy i nieraz mocno odciśniętych w pamięci. Na wybranych pracach nie doszukamy się paroksyzmów czy pożarów wewnętrznych, ale czujnego i czułego widzenia, płynącego z samotnej kontemplacji. Wyczuwa się muzykę kształtów i barw, stosunkowo czystą i dźwięczną. Ma się uczucie niespodzianki, zabawy, fantastycznie nawarstwionego eklektyzmu kulturalnego; odsłania się, otwiera się przed nami bogactwo źródeł reminiscencji. Daleko im jeszcze do scalenia najgłębszej treści z najwyższą formą fotograficzną. Zdjęcia te nie palą jak np. obrazy Soutinea czy zdjęcia Nowackiego. Autorzy zdjęć dali bezpośredni wyraz uczuciom, tak ujęli nieuchwytne niemal, ledwie uświadomione ich drgnienia i tak oddali ich moc, świeżość i urok. Świadomi szczególnej chwili i bombardowani ponadczasowymi zdarzeniami pozostawiają fotografie bez komentarza, bez odpowiedzi, które jednak wzywają widza, wzywają nas do własnej medytacji.
Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

Protokół
z posiedzenia Jury przyznającego nagrody główne w V edycji
konkursu fotograficznego
“Zdjęcie miesiąca – przestrzeń wyobraźni”

przewodniczący – Stefan Wojnecki – ASP, ZDFP, ZPAF
członkowie – Rafał Jasionowicz – ZPAF
Leszek Lesiczka – Pryzmat, PTT
Władysław Nielipiński – WBPiCAK, ZDFP
Janusz Kostrzewski – Fotoklub RP, ZPAF
sekretarz – Antoni Rut – Fotoklub RP, ZAP, ZPAF

na konkurs wpłynęło łącznie 353 prace 132 autorów. Z zakwalifikowanych do wystawy 71 prac 19 autorów, Jury postanowiło nagrodzić prace następujących autorów:

I nagroda – aparat fotograficzny Canon EOS 300 oraz
Złoty Medal
Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej
Paweł Jagła

II nagroda – aparat fotograficzny Zoom Date 60W oraz
Srebrny Medal
Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej
Mirosław Mizera

III nagroda – Filmy Fuji Superia 200 / 20 szt. oraz
Brązowy Medal
Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej
Daniel Zasina

Ponadto nagrodzeni otrzymają koszulkę Fuji, album do zdjęć Canpol
oraz album “Wierzby Wielkopolskie” Antoniego Ruta.

Poznań, dnia 10.08.2005 r.                                                               Podpisy jury

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy:

katalog

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz