Mój Poznań

Wystawa „Mój Poznań” dzięki mecenatowi Władz Miasta Poznania po raz pierwszy pokazana została w październiku 2008 r. z okazji Dni Polskich na Węgrzech. Do końca roku eksponowana była jeszcze w kilku miastach na Węgrzech. W między czasie w listopadzie 2008 r. fotografie z tej wystawy zostały nagrodzone na Ogólnopolskim Salonie Wielkopolskim w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. W styczniu 2009 r. fotografie z tej wystawy zostały nagrodzone w IX Ogólnopolskim Salonie Fotografii „My Koziorożce” w Muzeum Śremskim. Następnie wystawa eksponowana była w Galerii Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”. Wystawa w marcu eksponowana była w Muzeum Regionalnym w Stęszewie. W sierpniu i listopadzie niektóre grafiki pokazane były na wystawie MASTRIN w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. We wrześniu 2009 r. wystawa eksponowana była w Muzeum Średzkim w Koszutach.

Poznań przedstawiony na zdjęciach Antoniego Ruta podszyty jest różnymi stanami świadomości (od symbolicznych po oniryczne), jak uczucie jednoczesnej fascynacji i emocji utożsamiających tęsknotę. Zauważa się różne fragmenty zastanej rzeczywistości, na których artysta stara się wysublimować nurtujące, obezwładniające go piękno. Potrafi przy tym dostrzec barwy, deseń losu i odtworzyć jego ledwo czytelny rysunek. Jego spojrzenie fotograficzne jest szerokie, gdyż obejmuje ziemię i czas. Operuje pewną metaforą bytu bogatą w fakty, reminiscencje, przemyślenia. Twórcę cechuje jego swoisty estetyzm, rozmiłowanie w ojczystych motywach, pewna poniekąd wirtuozeria formalna i subiektywność w cieniowaniu nastrojów. Zaistniały nieodparty urok, zrodzony z autentycznego przeżywania fotograficznych nastrojów, obdarzony został znamieniem ponadczasowości. Fotografie Antoniego Ruta, ukazujące Poznań stają się w rzeczywistości transfiguracją poetycką „faktów” świeżo widzianych na własne oczy i mocno odciśniętych w pamięci. Autor połączył w „pracach” mądrość myśli z dyscypliną znaczeń i jakością przekazu. Zawsze chce zespalać w jedno rzeczywistość i marzenia. Poprzez swoje fotografie Antoni Rut delikatnie bada, indaguje to co nieuchwytne.

© Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

kilka prac…

migawki z wernisaży…

katalog

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.