Charków – okruchy czasu

8 lipca 2003 r. na zaproszenie Galerii Miejskiej w Charkowie pokazałem swoją wystawę fotografii pt.: ”Wielkopolskie wierzby”. Wystawę objął patronatem i osobiście otworzył Konsul Generalny RP Michał Żórawski. Wystawa była bardzo mile przyjęta przez mieszkańców co zauważyłem będąc kilkakrotnie w galerii w czasie jej trwania, a także czytając wpisy w księdze pamiątkowej. Po takim przyjęciu w Charkowie pomyślałem, że można by pokazać w tej galerii fotografie artystów całego środowiska poznańskiego, a więc Związku Polskich Artystów Fotografików, Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, Związku Artystów Plastyków, Klubu Pryzmat oraz Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. Zaraz po powrocie rozpocząłem starania aby przygotować taką wystawę, a nawet więcej – umożliwić fotografikom charkowskim pokazanie swoich prac w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz pokazać Charków przez pryzmat wrażeń odbieranych w spotkaniu z zaprzyjaźnionym miastem.
W Charkowie byłem kilkanaście dni i w tym czasie wykonałem ponad tysiąc fotografii tego miasta. Wystawa składała się z 60 fotogramów. Prace w dużej części są opracowane i przetworzone graficznie. Wystawie towarzyszył obszerny katalog, do którego wstęp napisała Joanna Dziubkowa – kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu, a przetłumaczył na język ukraiński Wołodymir Wasyłenko.

Wystawie towarzyszyła ekspozycja fotografków z Charkowa: Władymira Bysowa, Olega Malewany, Władimira Ogłoblina, Jewgienija Pawłowa, Siergieja Sołonskij, Aleksandra Supruna. Ich twórczość to fotografia od klasyki do awangardy, od lirycznej do konceptualnej, od tradycyjnej do przetworzonej graficznie.

Wystawa „Charków – okruchy czasu” oraz wystawa prac artystów z Charkowa otwarta została 12.07.2004 r. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

niektóre fotografie…

migawki z wernisaży…

© Joanna Dziubkowa  kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu, wstęp do katalogu

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz