Fotograficy z Charkowa

W lipcu 2003 roku na zaproszenie Galerii Miejskiej w Charkowie pokazałem swoją wystawę fotografii pt.: ”Wielkopolskie wierzby”. Wystawę objął  patronatem i osobiście otworzył Konsul Generalny RP Pan Michał Żórawski. Informacja z otwarcia oraz wywiad ze mną ukazał się w dwóch stacjach telewizyjnych, radiowej oraz w kilku dziennikach miejskich oraz w jednym ogólnoukraińskim, a po moim powrocie informacja ukazała się w prasie i telewizji poznańskiej. Wystawa była bardzo mile przyjęta przez mieszkańców, co  zauważyłem będąc kilkakrotnie w galerii w czasie jej trwania, a także czytając wpisy w księdze pamiątkowej. Po takim przyjęciu w Charkowie  pomyślałem, że można by było stworzyć możliwość fotografikom charkowskim pokazania swoich prac w galerii miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz pokazać Charków przez pryzmat własnego odbierania wrażeń w spotkaniu z zaprzyjaźnionym miastem. Zaraz po powrocie z Charkowa rozpocząłem starania aby przygotować takie wystawy.

W Charkowie byłem kilkanaście dni i w tym czasie wykonałem ponad tysiąc fotografii tego miasta w ten sposób, aby pokazać jego dawne i obecne oblicze, a więc reportaż, portrety ludzi, pejzaż miejski i poza miejski, architekturę historyczną i nowoczesną. Wystawa składała się z 80 fotogramów o formacie 30×45 cm. Prace w dużej części zostały opracowane i przetworzone komputerowo. Wystawie towarzyszył obszerny  katalog, do którego wstęp napisała Joanna Dziubkowa – kustosz Muzeum Narodowego w Poznaniu, a przetłumaczył na język ukraiński Wołodymir Wasyłenko.

Wystawa „Charków okruchy czasu” eksponowana była wspólnie z wystawą „Fotograficy z Charkowa”. Swoje prace pokazali Siergiej Bratkow, Aleksandr Suprun, Siergiej Sołonskij, Jewgienij Pawłow, Władimir Ogłoblin, Władymir Bysow, Oleg Maliewannyj, Andriej Awdiejenko, Siergiej Kocietow, Wiktor Kocietow. Ich twórczość to fotografia  od klasyki do awangardy, od lirycznej do konceptualnej, od tradycyjnej do przetworzonej graficznie. Artyści z Charkowa wystawiali swoje prace w licznych Galeriach i Muzeach na świecie m. in.: w Magdeburgu, Lille, Paryżu, Nowym Jorku, Norymberdze, Moskwie i in.

Wystawa  „Charków – okruchy czasu” oraz wystawa „Fotograficy z Charkowa” otwarta została 12.07.2004 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

niektóre prace artystów z Charkowa…

migawki z wernisażu…

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz