Obszary wyobraźni

49. indywidualna wystawa fotografii „Obszary wyobraźni” pokazna została w Salonie Wystaw Artystycznych w Żarach w lutym 2003 r. a następnie w „Małej Galerii” w Lubsku. Wystawa składała się z fotografii, grafik i obrazów olejnych.

„Odkrywana przestrzeń”

Antoni Rut jest zdumiewającym zjawiskiem na mapie współczesnej fotografii. Udaje mu się podążać własną drogą i stale modyfikować język fotograficznego przekazu.
Patrząc na jego obrazy, fotogramy zauważamy, że mamy do czynienia z czystą wyobraźnią pozwalającą udanie odtwarzać mechanizmy podświadomości, snu, kolejnych fal i impulsów rzeczywistości, zdumiewających wizji.
Każda sytuacja, pasemkowy pejzaż, wkomponowana linia graniczna pomiędzy podobnymi światami ubranymi jednak, jakby przez dwóch różnych malarzy, każde zdarzenie rozgrywa się w perspektywie dalekiego, pełnego tęsknoty śpiewu. Jest w tych barwnych zapisach geometrycznych pewna tajemnica, której rozwikłać nie można – tajemnica, która swoje korzenie ma być może w odległych dziejach Ziemi. W tej twórczości wszystko jest odkrywaniem i wszystko jest poszukiwaniem. Zarazem wszystko jest takie proste, a niektóre wątki tej twórczości zostały jeszcze wyostrzone i pogłębione. Obraz otwiera rzeczywistość poprzez plany malarskie, sytuacje liryczne. Wydaje się, że kluczem do tych zdarzeń fotograficznych jest znajomość świata przyrody, jego umiłowanie zderzone z wyobraźnią, przeżycie, które przekształca się we wzruszenie. Autor przekazuje nam prawdę o otaczającym nas świecie przyrody, o pięknie i prawdę o sobie odbitą i zwielokrotnioną lirycznie w wielu obrazach. Przy tym imponuje szerokim spektrum tematyczno – malarskim, niepowtarzalnością poetyckiego widzenia i siłą artystycznego wyrazu.
W jednolitych, kunsztownie rozbudowanych i utrzymanych konsekwentnie do końca obrazach, zadziwia prostota i śmiałość zarazem w ukazywaniu poetyckich krajobrazów, tego, co ukryte, co najbardziej własne dla przyrody. Dzięki sile wyobraźni, poetyckiej maestrii jawią się nam przed oczyma zadziwiające tajemnicze linie, meandry, kolorowe pasy, układające się w słowa, zwrotki, liryczny język, w malarski utwór, w wiersz. Te fotografie kontaktują z nami. Przez to istnieje duchowa łączność między autorem, a jego odbiorcami. Fotografia Antoniego Ruta poza metaforą, ścisłością, operuje jeszcze barwnym obrazem i ma wszechstronniejsze możliwości dotarcia do człowieka poprzez emocje, poczucie piękna, aluzje.
Twórczość Antoniego Ruta, jego fotografowanie to wędrowanie ku oddalonemu horyzontowi przez trudny do rozpoznania krajobraz, to droga ku nieznanemu.

© Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

fragmenty wystawy…

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz