Poszukiwania

Po przedstawieniu kilkunastu wystaw, biorąc jednocześnie udział w konkursach m.in. w Międzywojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Rzemiosło wczoraj i dziś” w Poznaniu (I Nagroda 1980), rozpocząłem nowy etap w swojej twórczości. Szukałem możliwości pokazania świata w inny sposób niż realistyczny. Był to zwrot w kierunku grafiki, solaryzacji, reliefu, kolażu, czarnych i białych płaszczyzn, grafiki z użyciem barwnych płyt, domalowywania, doklejania, aż do form przestrzennych  fotografii na bryłach. Nie było wtedy u nas programów graficznych i całą pracę wykonywałem w ciemni sporządzając kolejne styki, pozytywy, negatywy, naświetlając w trakcie wywoływania. Tworzyłem kolaże korzystając z barwnych tektur, liści, chleba, piór itp. Te moje działania pokazałem m.in. na wystawach: „Poszukiwania” eksponowanej w Salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego (1981), w Galerii Fotografii Fotoplastykon (1983), w Galerii Oskard w Koninie (1988), w DK w Chodzieży (1988). Prace prezentowałem również na wystawie „Wspomnienia” PTF (1982) oraz na wystawie fotografii „Retrospektywa” z cyklu „Twórcy Poznańscy prezentują” w Pałacu Kultury w Poznaniu (1989).

kilka prac…

migawki z wernisażu…

„Poszukiwania” Antoniego Ruta
Dziewiata to już wystawa indywidualna poznańskiego fotografika. W poprzednich prezentował swe pasje krajoznawczo-architektoniczne na przykładach Kaukazu i Azji Środkowej, potem wystawiał impresje na temat krajobrazu i kobiet, studia portretowe i reportaż. Niezwykły bo o niewidomych, zatytułowany „Żyją wśród nas”. Obecnie w Salonie PTF przy ul. Paderewskiego w Poznaniu proponuje swe „Poszukiwania”. Na terenie różnych technik i różnych środków wyrazu, tych najwłaściwszych, najbardziej adekwatnych. Ten sam motyw, a może to być krajobraz czy jego detal, portret, czy po prostu ciekawa forma – zmienia swe oblicze a często i wymowę, kiedy fotografik skojarzy go czy z kolorem, czy obcym elementem, czy zastosuje którąś z „wyobcowujących” technik.
Wystawa zaskakuje i – co oczywiste – budzi kontrowersje. Ale takie właśnie było jej założenie.
Zdzisław Beryt  Gazeta Zachodnia 25.05.1981

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz