Wierzby uporządkowane

27.  Indywidualna wystawa fotografii „Wierzby uporządkowane” Galeria Start, Poznań 1995

W latach 1990-2003 ulubionym tematem absorbującym mnie bez reszty były wierzby. Wierzby wielkopolskie. Z dala od miejskiego zgiełku, w ciszy i spokoju, poszukiwałem elementów szczerości i prostoty na polach, łąkach, pośród wierzb stanowiących charakterystyczne elementy krajobrazu. Pierwszą ekspozycją z tego cyklu była wystawa „Wielkopolskie krajobrazy” (1990). Następne to „Wierzby uporządkowane” (1995), „Impresje w słońcu” (1996), „Wierzby” (1996), „Fotografie” (1997), „Wierzby wielkopolskie” (1998), „Nieoczekiwane głębie w wybranym kierunku” w prowadzonej przez Stanisława Pręgowskiego Galerii „P” Pilskiego Domu Kultury (1999). „Wierzby wielkopolskie” eksponowałem również m.in. w Recklinghausen w Niemczech (2001), w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu (2001), oraz w Pałacu w Lubaszu (2002) jako jedną z siedmiu wystaw zorganizowanych w ramach obchodów Jubileuszu 35-lecia mojej pracy artystycznej. W 2003 r. pokazałem ją w Galerii Miejskiej w Charkowie na Ukrainie. Na podstawie tej wystawy wydałem w 2003 r. album „Wierzby wielkopolskie”.

Na początku lat 90 – tych przyglądając się wierzbom doszedłem do wniosku, że w większości przypadków otacza je dość spory bałagan. Dużo krzaków, połamanych gałęzi, jedne wierzby są malownicze inne połamane, spalone. Postanowiłem tak je pokazać by były uporządkowane. Wykonałem sporo fotografii pod tym kątem. Fotografowałem tak by fragmenty drzew układały się w uporządkowaną kompozycję. W tych czasach nie było jeszcze u nas komputerów i programów graficznych, a jeśli były to w niewielkim zakresie i nie można było wykonać kompozycji tak jak to dziś czynimy. Wtedy trzeba było wykonywać normalne powiększenia i składać je w odpowiednie układy. Na większości tych prac, które pokazuję  widać kreski oddzielające poszczególne fragmenty kompozycji. W latach późniejszych a zwłaszcza w albumie „Wierzby wielkopolskie” pokazałem te fotografie już jako grafiki przygotowane w programie graficznym.

kilka fotografii…

migawki z otwarcia:

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz