Mój Poznań

Wystawa „Mój Poznań” dzięki mecenatowi Władz Miasta Poznania po raz pierwszy pokazana została w październiku 2008 r. z okazji Dni Polskich na Węgrzech. Do końca roku eksponowana była jeszcze w kilku miastach na Węgrzech. W między czasie w listopadzie 2008 r. fotografie z tej wystawy zostały nagrodzone na Ogólnopolskim Salonie Wielkopolskim w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej. W styczniu 2009 r. fotografie z tej wystawy zostały nagrodzone w IX Ogólnopolskim Salonie Fotografii „My Koziorożce” w Muzeum Śremskim. Następnie wystawa eksponowana była w Galerii Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”. Wystawa w marcu eksponowana była w Muzeum Regionalnym w Stęszewie. W sierpniu i listopadzie niektóre grafiki pokazane były na wystawie MASTRIN w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. We wrześniu 2009 r. wystawa eksponowana była w Muzeum Średzkim w Koszutach.

Poznań przedstawiony na zdjęciach Antoniego Ruta podszyty jest różnymi stanami świadomości (od symbolicznych po oniryczne), jak uczucie jednoczesnej fascynacji i emocji utożsamiających tęsknotę. Zauważa się różne fragmenty zastanej rzeczywistości, na których artysta stara się wysublimować nurtujące, obezwładniające go piękno. Potrafi przy tym dostrzec barwy, deseń losu i odtworzyć jego ledwo czytelny rysunek. Jego spojrzenie fotograficzne jest szerokie, gdyż obejmuje ziemię i czas. Operuje pewną metaforą bytu bogatą w fakty, reminiscencje, przemyślenia. Twórcę cechuje jego swoisty estetyzm, rozmiłowanie w ojczystych motywach, pewna poniekąd wirtuozeria formalna i subiektywność w cieniowaniu nastrojów. Zaistniały nieodparty urok, zrodzony z autentycznego przeżywania fotograficznych nastrojów, obdarzony został znamieniem ponadczasowości. Fotografie Antoniego Ruta, ukazujące Poznań stają się w rzeczywistości transfiguracją poetycką „faktów” świeżo widzianych na własne oczy i mocno odciśniętych w pamięci. Autor połączył w „pracach” mądrość myśli z dyscypliną znaczeń i jakością przekazu. Zawsze chce zespalać w jedno rzeczywistość i marzenia. Poprzez swoje fotografie Antoni Rut delikatnie bada, indaguje to co nieuchwytne.

© Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

kilka prac…

migawki z wernisaży…

katalog

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz