I Konkurs Przestrzeń Wyobraźni

Wernisaż połączony z wręczeniem nagród odbył się 21 września 2001 roku w Galerii Fotografii Fotoplastykon w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53.

lista autorów prac zakwalifikowanych do wystawy:
Małgorzata Beym, Grzegorz Chewusz, Stanisław Duchowski, Paweł Foltyn, Krzysztof Gładkij, Witold Heymann, Maciej Huzarek, Artur Kamiński, Magdalena Kruk, Jerzy Kubis, Beata Marcinkiewicz, Anna Mozol, Wacław Mozol, Zdzisław Olejnik, Maciej Paczkowski, Agata Silska, Mateusz Zieliński.

nagrodzone prace

migawki z wernisażu

Po co fotografować?
W dzisiejszym świecie, silnie uporządkowanym i usystematyzowanym, trudno jest odnaleźć miejsce dla cech takich jak wrażliwość. Trudno jest też wyrokować, dlaczego tak się dzieje. Może to wynik mniejszego zapotrzebowania na takie cechy, a może wynik braku zrozumienia? Fotografia, stojąca gdzieś pośrodku, znalazła się w sytuacji dość niezręcznej. Z jednej strony jest wciąż jeszcze zmuszana do pokazywania tego, „co jest”, z drugiej zaś strony wymaga się od niej wyjścia poza bariery rzeczywistości. Porządek świata to przede wszystkim szukanie odpowiednich nazw, haseł i prawidłowości. Ale czy brak nazwy rzeczy tak naprawdę zmienia nasze odczucia? A, idąc dalej, czy fotografia musi się tym prawom podporządkować? Czy tak naprawdę potrafi ona oddać tę rzeczywistość? Przecież wystarczy wskazać palcem na jej fragment by nabrał on nieobiektywnego charakteru, stał się wycinkiem, rodzajem indywidualnego postrzegania. Szukanie prawdy w fotografii wydaje się więc nieistotne. Ważne staje się to, co dzięki fotografii możemy powiedzieć i co ona potrafi przekazać. Bo przecież to, co dla jednych jest martwe, dla innych jawi się jako pełne życia. Raz ten sam obraz pełen jest rytmów, innym zaś razem widziany jest jako pełen chaosu. I właśnie ta niejednoznaczność fotografii, jej niemożliwy do ostatecznego określenia charakter, rozszerzany zresztą nieustannie, stanowi o sile fotografii. To ta cecha wciąż pobudza emocje i roztacza tę dziwną przyciągającą aurę. Aby więc mówić fotografią trzeba wyzbyć się wszelkich ograniczeń i całkowicie swobodnie szukać własnego języka. Bo fotografia nie musi naśladować rzeczywistości i o niej opowiadać. Fotografia ma mówić o nas.
Ireneusz Zjeżdżałka

Protokół
z  posiedzenia  Jury  przyznającego  nagrody  główne
w  Konkursie  Fotograficznym
“ZDJĘCIE MIESIĄCA”

Jury:
przewodniczący: Waldemar Śliwczyński  –  zca red. nacz. kwartalnika “Fotografia”,
członkowie: Janusz Nowacki  –  Galeria PF, ZPAF, Ireneusz Zjeżdżałka  –  Grupa Twórcza “Wrześnica”.

Na  konkurs  wpłynęło 312 prac 121 autorów.  Z  zakwalifikowanych do wystawy 49 prac 17 autorów, Jury postanowiło nagrodzić prace następujących autorów:

I nagroda  –  aparat fotograficzny CanonEos 3000
Zdzisław Olejnik

II nagroda – aparat fotograficzny Fuji Zoom Date 145
Maciej Paczkowski

III nagroda – Filmy Fuji Superia Press 200/36 20 szt.
Artur Kamiński

Ponadto nagrodzeni otrzymali rocznik  kwartalnika “Fotografia” ufundowany przez Redakcję.

podpisy Jury
Poznań, dnia 29 sierpnia 2001 r.

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy

katalog

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz