III Konkurs Przestrzeń Wyobraźni

Wernisaż połączony z wręczeniem nagród odbył się 26 września 2003 roku w Galerii Fotografii Fotoplastykon w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 53.

lista autorów prac zakwalifikowanych do wystawy:
Małgorzata Beym, Armand Budzianowski, Mariola Dutkiewicz, Wiesława Dziubalska, Mieczysław Dziubalski, Paweł Foltyn, Łukasz Gryko, Maciej Handrych, Artur Kamiński, Piotr Kowalski, Grzegorz Lembowicz, Andrzej Lis, Radosław Łowicki, Mariusz Pakura, Krzysztof Pszczółkowski, Jacek Ruta, Michał Świtała, Piotr Szpytko, Krzysztof Szwakopf, Tomasz Włodarczyk, Szymon Ździebłowski, Zygmunt Ździebłowski.

fotografie nagrodzone i niektóre zakwalifikowane do wystawy:

migawki z wernisażu:

Twórczość fotografa artysty to obraz, opis, manifestacja osobowości, to wyrażenie osobistej niezależności, wolności artystycznych przekonań, wolności własnej sztuki, to nawet pewne uzasadnienie istnienia. Fotografia ma to do siebie, że trzeba ją obejrzeć, zobaczyć wzrokiem dotknąć. Opisywanie jej mija się z celem. Na tych wszystkich fotografiach ukazany świat niczym żywa istota zwraca się ku nam, mówi do nas, powierza nam swe śpiewy i barwy, napełnia ogromną radością odrywając nas od samotności. Z tych kontaktów pozostaje zawsze wspomnienie przedziwnego czaru fotografii, jej swojskości, bogactwa, mądrości i pozostaje przyjaźń i miłość do tych prawdziwych światów, które rozszerzyły granice naszych przeżyć. Przed tymi obrazami stajemy zadziwieni i zauroczeni. Zadziwieni pięknem o różnych twarzach i zauroczeni bogactwem form, kształtów, palet barw, wyznanej chwili i uchwyconego szczęścia we łzach kwiatów i mokrych obłoków. Doznajemy pewnej radości zaprzyjaźniając się z tymi fotografiami. Radość to jak kamień wrzucony do wody zatacza coraz większe kręgi obejmując nas wszystkich. Patrzmy więc na te zdjęcia, zgłębiajmy ich piękno, byśmy czasem później tak jak Giorgos Seferis nie powtarzali, że „tyle rzeczy mignęło przed oczami, a nasze oczy nigdy ich nie widziały. Żałujemy, że pozwoliliśmy szerokiej rzece przejść między palcami, a nie spróbowaliśmy kropli wody”. Próbujmy, degustujmy, kontemplujmy, bowiem świat przeniknięty jest wielkim i wiecznym pięknem, sprawiedliwie rozmieszczonym w rzeczach dużych i małych (Rainer Maria Rilke).
Odkrywając rzeczy małe będziemy mieli otwartą furtkę do rzeczy dużych.
Leszek Lesiczka krytyk sztuki, prezes Stowarzyszenia Pryzmat

Protokół
z posiedzenia Jury przyznającego nagrody główne w III edycji konkursu fotograficznego
“Zdjęcie miesiąca”

Jury:
przewodniczący – Rafał Jasionowicz – ZPAF,
członkowie – Janusz Kostrzewski – ZPAF,
Leszek Lesiczka – redaktor “Foto Zeszytów”
sekretarz – Antoni Rut ZPAF

Na konkurs wpłynęło 338 prac, 152 autorów. Z zakwalifikowanych do wystawy 62 prac 22 autorów, Jury postanowiło nagrodzić prace następujących autorów:

I nagroda: Aparat fotograficzny CANON EOS 3000
Piotr Kowalski

II nagroda: Aparat fotograficzny Fujifilm FinePix A 202
Andrzej Lis

III nagroda: Filmy Fuji Superia 200/36 20 szt.
Jacek Ruta

Ponadto nagrodzeni otrzymują roczną prenumeratę kwartalnika
“Fotografia”, album do zdjęć Canpol, koszulkę Fuji.

Jury nagrodziło naturalne widzenie świata zarówno w mikro, makro jak i naturalnej skali. Jury uważa, że fotografia powinna mimo wszystko opisywać świat, a kreować nastroje przy pomocy prostych metod fotograficznych.

Podpisy Jury.

Poznań, dnia 11.08.2003 r.

Organizatorzy, Patroni, Sponsorzy:

katalog

© PRAWA AUTORSKIE ZASTRZEŻONE
Kopiowanie, reprodukowanie całości lub fragmentów zdjęć oraz tekstów umieszczonych na tej stronie bez zgody właściciela strony oraz autorów jest
ZABRONIONE

Dodaj komentarz